fbpx

Je přepis energií na nájemníka správným krokem?

Jste v nájmu a chcete snížit náklady na energie změnou dodavatele? Nebo jste se naopak rozhodli pronajímat svůj byt a máte strach, že Vám nájemník udělá dluh na elektřině či plynu a nakonec se po něm rozplyne vzduch jak pára nad hrncem a nedoplatek za energie budete muset zaplatit vy?

Přepis energií se může vyplatit jak Vám, tak i nájemníkovi. Zjistěte, jakým nepříjemným situacím se můžete vyvarovat.

Valná většina pronajímatelů bytů uzavírá nájemní smlouvy, ve kterých nepožadují přepis energií na nájemce a požadují placení pouze paušální částky s tím, že jednou za rok udělají vyúčtování. Pronajímatel má přehled a kontrolu nad výdaji a skutečně zaplacenými zálohami na energie. Přehled sice má, ale může se dostat do problémů, neboť případné dluhy na energiích bude dodavatel vymáhat přímo po majiteli bytu. Neplacení nájemného a nákladů za služby po dobu alespoň tří měsíců je ze zákona chápáno jako zvlášť závažné porušení povinností nájemce a pronajímatel je v tomto případě oprávněn vypovědět nájem bez výpovědní doby. Výpověď musí být písemná a musí být doručena nájemci. Aktuální situace ve společnosti v souvislosti s koronavirovou krizí také nepomohla, lidé jsou více doma a tak čím dál více pronajímatelů začíná zjišťovat, jak je přepis energií na nájemce důležitý.

 

Kontrola spotřeby energií nájemníkem zamezí zbytečnému plýtvání.

 

Pokud chce mít pod kontrolou své výdaje nájemník, je skvělou volbou právě přepis energií. Zároveň tak může snížit své náklady na bydlení a změnou dodavatele energií ušetřit nemalé finanční prostředky. Nájemník si může sám vybrat dodavatele energií a nemusí tak toto řešit s pronajímatelem bytu, který mnohdy nemusí mít čas ani chuť změnu dodavatele řešit.

 

Neplatná nájemní smlouva.

 

Nejčastější chybou pronajímatelů je, že požadují výši nájmu společně se zálohami na energie v jedné částce. Tento postup činí již od začátku takovou smlouvu neplatnou a pronajímatel se opět vystavuje riziku. Pokud je ve smlouvě dále uvedeno, že nájemce je povinen nedoplatky zaplatit při ročním zúčtování, může se zdát takovéto ujednání jako jistá forma bezpečí, avšak v případě potíží s vymáháním dluhů u rizikových nájemníků – neplatičů se ani tento krok nezdá jako vhodné řešení a mohou Vám zbýt akorát tak oči pro pláč.  

 

Přepis odběrného místa a jak na to?

 

Možná Vás teď napadla otázka „A jak to teda přepíšu?“ Nevěšte hlavu. Většina dodavatelů energií umožňuje přepis energií online z pohodlí domova a není tak potřeba návštěva pobočky. Ze zákona musí dodavatel energií vyřídit žádost o přepis energií do 30 ti dní. Pokud máte možnost navštívit pobočku dodavatele osobně, bude přepis prakticky na počkání. Přepis zvládne opravdu každý. Pokud se majitel bytu nechce osobně účastnit papírování se změnou odběrného místa, stačí, když podepíše žádost o ukončení smlouvy bez demontáže elektroměru a taky zároveň poskytne nájemci plnou moc pro zastupování a vyřizování přepisu. Nájemník pak může celý přepis zařídit sám.

 

Jak je to s vodou?

 

Zatímco přepsat elektřinu nebo plyn na nájemníka lze velmi snadno a bez problémů, u ostatních energií se vám to nepodaří. Zákon totiž neumožňuje, aby pronajímatel převedl na nájemce platbu vodného, stočného nebo teplé vody z tepláren.

Potřebujete poradit s pronájmem Vaší nemovitosti a chcete se vyhnout zbytečným potížím?

Neváhejte se na mě obrátit. Napište mi zprávu, nebo zavolejte.  Jsem připraven pro Vás udělat maximum k Vaší plné spokojenosti.