fbpx

Ručení za vady nemovitosti i po prodeji

Pět let ručení za nemovitost.
Teď si asi říkáte, co to má být?
Většina Čechů zapomíná, že odpovídají za stav nemovitosti i 5 let po jejím prodeji.
V Česku se prodá přibližně půl milionu domů a bytů ročně. Mnoho z nich není v dobrém technickém stavu.
Většina kupujících ani neví, že skryté vady, které se při prodeji viditelně neprojevily, mohou po dobu 5 let po koupi bytu či domu reklamovat. Po předchozím majiteli, mohou žádat odstranění závady, nebo vrácení části kupní ceny.
Zápach z kanalizace, opadané obklady v koupelně, vlhkost, popraskané stěny, kvůli nedostatečnému vyztužení zdiva a mnoho dalšího patří mezi typické vady nemovitostí, které můžete reklamovat.
Taková žádost o opravu, či vrácení části kupní ceny může často stát developery, nebo prodávající mnohdy desetitisíce, statisíce a výjimečně může přesáhnout i milion korun. Podobný případ nedávno řešil i Nejvyšší soud. U domu ve Frýdlantu nad Ostravicí nařídil vrátit 1/3 kupní ceny z 3,5milionu Kč zpátky kupujícímu. U domu totiž chyběly i věnce na nosných zdech a byl u něj zjištěn špatný stav krovu.
Občanský zákoník dává kupujícímu možnost reklamovat vady, které měl byt nebo dům už v době předání, ale viditelně se projevily později, ještě pět let od uzavření kupní smlouvy. Většina lidí si myslí, že koupili dům bez technických vad, ovšem na většině nemovitostí se vyskytují vady, které laik nemá šanci pouhým okem poznat.
Jen jedna z deseti prodaných nemovitostí projde v ČR technickou prohlídkou. Třeba v USA je to naopak devět z deseti.
Když nový majitel zjistí, že jeho byt či dům má vady, měl by jej co nejdříve oznámit prodávajícímu a žádat o slevu z kupní ceny, svůj názor by měl opřít o odborný posudek. Reklamovat může kupující všechny vady, které neodpovídají staří. Často to bývá třeba plíseň na stěnách, kterou zakrýval sádrokarton, nebo zatékání do nemovitosti.
Naopak reklamovat nejde věci, které při koupi byly na hranici své životnosti. Viz třeba u 15 let starého domu, musíte počítat, že bude kotel na výměnu.
V případě, že by se v domě nedalo bydlet, třeba kvůli špatné statice, může kupující odstoupit od kupní smlouvy a požadovat veškeré peníze zpět.
Ideální je prověření předem, aby se kupující i prodávající vyhnuli komplikacím, měli by si technický stav bytu či domu nechat prověřit ještě před prodejem. Na západ od České Republiky, je vypracování znaleckého posudku standard.
Odpovědnosti za vady se prodávající nezbaví, ani když si do smlouvy o prodeji dá formulace typu „nemovitost se kupujícímu přenechává jak stojí , jak leží“ nebo „kupující měl všechny vady předmětu koupě v předstihu zjistit“ Toto už svými rozsudky potvrdili i soudy …
„Vyloučení odpovědnosti prodávajícího nelze dovozovat z obecného sdělení, obsaženého ve smlouvě, že kupující byl seznámen se stavem nemovitosti“ konstatoval například minulý rok Nejvyšší soud.
Naše rada na závěr: Prodejte si to bez realitky, bez PENB štítku, bez právníka, bez úschovy a nejlépe také bez katastru, stáhněte si formuláře bezplatně na internetu. Pak čekejte dalších x let na pokuty, penále, soudy a kompenzace.
Nabízíme bezplatné konzultace o prodeji nemovitosti, poraďte se raději nejprve s odborníky, než uděláte něco špatně. Dnes je administrativy mnoho a pokuty vysoké. Prodat nemovitost není tak jednoduché, jak se zdá.